Hakkımızda
Ürünlerimiz
Hizmetlerimiz
İnsan Kaynakları
Bize Ulaşın
Yararlı Bilgiler
Yararlı Linkler
   
Haberler

» Web Sitemiz Açıldı

Gübrelemenin Önemi & Doğru Gübreleme Sayfayı Yazdır | Önceki Sayfa | Ana Sayfa

TAHILLAR:

Ekimle birlikte Üre gübresi ve Amonyum sülfat gübresi toprakta kaybı daha az olduğu için kullanılmalıdır. Kardeşlenme döneminde %26 CAN gübresi kullanılmalıdır. Eğer bu gübreyi kullanmanız mümkün değilse yağışlardan önce üre gübresi kullanılmalıdır. Tahıl ekiminde kurak güden mevsimde ikinci azotlu gübrenin yapılmaması önerilir. Derin yapılı ve iyi dinlenmiş nadaslı topraklarda yağışın normal gittiği yıllarda yeterli azotlu gübre kullanmak şarttır. Uygun ve sağlıklı gübreleme tahıl verimini %30’a kadar artırabilmektedir. Fosforlu gübreler ekimden önce veya ekimle birlikte kullanılmalıdır.


MISIR:

Azotlu gübreler gelişmenin ilk ayından sonra hasada 2 hafta kalıncaya kadar kullanılır. Mısır bitkisinin azot ve potasyum ihtiyacı fazladır. Yeşil aksamın çok olmasından dolayı azota ihtiyacı çok olduğundan azot yönünden güçlü bir gübre olan Üre  gübresi kullanılmalıdır. Ayrıca, Fosforda mutlaka verilmelidir


PAMUK:

Kuru şartlarda g2übreleme daima olumlu sonuç vermeyeceği için dikkatli olunmalıdır. Kuru pamuk tarımı yapılan topraklarda genelde potasyum bulunmakta olup, bu nedenle potasyumlu gübrelere ihtiyaç olmayabilir. Sulu tarımda yapılan pamuk ekimi Ege bölgesinde her yıl dönüme 35-40 kg. azotlu gübre verilmelidir. Azotlu gübreler: Pamuk bitkisinin boyunu uzatır. Koza sayısını artırır. Azotlu gübrelerin yarısı ekimle beraber, diğer yarısı çiçekleme sırasında sıraya verilmelidir. Fosforlu gübreler ekimden 20-30 gün evvel, Potasyumlu gübreler ise ekimle beraber verilmelidir. Pamukta gübreleme iki şekilde yapılır. Serpme şeklinde  tarlanın yüzüne elle veya seperatörle serpilerek uygulanır. Şeritvari gübreleme usulüne göre ise özel olarak geliştirilen ekim makineleriyle ekim zamanında yapılır. Verilecek gübreler belli oranlarda karıştırılır. Tohumla birlikte tohum yatağının 5-6 cm. altına 7-8 cm. aralıkla şerit şeklinde uygulanır.

 

SEBZELER:

Gelişme dönemleri dikkate alınarak l veya 2 kez azotlu gübre verilir. Verilecek azotlu gübrenin yarısı dikimden 15 gün sonra, 2. yarısı ise meyve bağladıktan sonra 5-10 cm. yana atılarak toprağa karıştırılır. Fosforlu gübrelerin tamamı dikim sırasında kök derinliğine Potasyumlu gübreler ise, yetişme süresi içinde birkaç kez verilir.


BOSTAN:

Verilecek Azotlu gübrenin yarısı ekimle Ocak sıralarının yanına uygulanmalı ve Ekim yapılmalıdır. 2. yarısı ise çapadan önce ocakların etrafına serpilmeli veya sıraların yanına uygulanmalıdır.

 

BAĞ:

Susuz şartlarda fosfor Azot ile beraber Ocak, Şubat aylarında pulluk altına verilmelidir. Sulu şartlarda ise azotun yarısı ile fosfor ve Potasın tamamı kışın pulluk altına verilmelidir.

 
Ceylanpınar Cad. Kurt Apt. Kat: 1 No: 109 Viranşehir - Şanlıurfa - Türkiye - T: (414) 511 42 87 - F: (414) 511 42 87 E-Posta: info@kurtsantarim.com
İşbu Sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki resimler, yazılar Kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka sitelere, yazışma gruplarına, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz. Copyright © 2008, Kurtsan Tarım Design: İNAJANS